Dünyada sadece 5 örneği var! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında konuşuyor – Haberler

Dünyada sadece 5 örneği var! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışında konuşuyor - Haberler

Rize ve Artvin, uzun süreden bu yana yapımının bitmesini beklediği havalimanına bugün kavuştu. Havalimanına ilk uçak sabah saatlerinde indi. Öğlen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bakanların dahil olduğu grup açılış için havalimanına indi. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak.

47 BİN METREKARE KAPALI ALAN

Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Beğeni toplayan mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da havalimanının açılışı nedeniyle kalabalık gruba seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: “Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemizin iftihar verici eserleri arasındaki yerini alan Rize – Artvin Havalimanı’nın hayırlı olmasını diliyorum. Yaklaşık 5 yılda 4.4 milyar TL yatırımla tamamlanan havalimanı 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali , destek üniteleri ve diğer birimleriyle gurur verici bir eser oldu.

“ŞU ANDA UÇAKLAR BOŞ GİDİP GELİYOR”

Ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Rizeli, Artvinli hemşerilerime sesleniyorum. Bu uçakların boş gidip gelmesi ne Rizeli’ye ne Artvinli’ye yakışır. Bu uçaklar doldurulmalı ki gidiş gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin. Artık Rize’de, Artvin’de türküler ayrılık değil, kavuşma üzerine söylenecek. Rize’ye 25 milyar TL tutarında yatırım yaptık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Politika, Güncel, Haberler

sizlere whitetrashscriptorium.org farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.